newsletter
Pl
De 
European forum of history and art - warsztaty historyczne i artystyczne dla studentów i nauczycieli akademickich. Krzyżowa 10.-21.04.2011 PDF Drukuj Email
Wpisany przez admin   
czwartek, 07 kwietnia 2011 08:01

W ramach europejskiej sieci uczelni „Cross-Border-University” (mobilna uczelnia) w Krzyżowej będzie miał miejsce międzynarodowy i transgraniczny projekt „European forum of history and art”. Projekt jest pierwszą częścią czwartego międzynarodowego i interdyscyplinarnego projektu, który trwać będzie do 2013 roku. Tematem tegorocznego spotkania jest „Wymuszona migracja”.

Podczas warsztatów 120 studentów i nauczycieli akademickich z Polski, Niemiec i Francji zajmie się historią Europy, szczególnie tematem wymuszonej migracji. Głównymi celami spotkania są m. in. twórcze i naukowe podejście do wspólnej historii Europy, wyczulenie studentów na historyczne i kulturowe procesy w Europie, transgraniczny dialog oraz ukazanie, że sztuka i historia łączy, a nie dzieli. Poprzez uczestnictwo w sesjach historycznych i warsztatach artystycznych w wielonarodowych zespołach uczestnicy będą zajmować się wyżej wymienioną problematyką, mającą miejsce w czasie trwania II wojny światowej i po jej zakończeniu. Wszystkie aspekty studenci rozpatrzą w wymiarze europejskim, w szczególności historii polsko-niemieckiej i polsko-radzieckiej z odniesieniem do historii wymuszonej migracji w Luksemburgu i Francji.
Na zakończeniu projektu odbędzie się wystawa, na której uczestnicy przedstawią wyniki swoich prac.

Organizacja projektu: Wyższa Szkoła Techniczna i Artystyczna Trier.
Patronat honorowy: prof. Władysław Bartoszewski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik ds. Relacji Międzynarodowych, i prof. Gesine Schwan, Prezydentka Humboldt-Viadrina School of Governance in Berlin.
Koordynator projektu: prof. Anna Bulanda-Pantalacci.